HABER AKIŞI

Almanlar köye indi

 Tarih: 07-10-2019 04:00:00

Almanya'nın Frankfurt kentinden değişim programı ile Eskişehir'e gelen bir grup genç, "Üretim Kampı" etkinliğine katıldı.Tepebaşı'na bağlı kırsal Kızılinler Mahallesi'nde çiftçilere tarlada çalışan gençler, domates toplayarak kabak kesti. Ekmek ve gözleme yapımı konusunda Kızılinlerli kadınlarla üretime katılan gençler, köy hayatını yaşayarak deneyimledi.

Kardeş şehir Frankfurt'tan değişim programı ile Eskişehir'e gelen yaklaşık 15 genç, Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde çeşitli lisans derslerine katılarak, Eskişehir'in turistlik noktalarını gezdi. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi Gençlik Merkezi'nin projesi olan Üretim Kampı etkinliğine de katılan Alman gençler, Kızılinler Mahallesi'nde üretime katılarak köy hayatını yaşayarak öğrenme fırsatı yakaladılar.Eskişehir'in kardeş şehri Frankfurt'ta eğitim gören ve değişim programı sayesinde Eskişehir'e gelen 15 Alman genç, program kapsamında Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde iletişim ve Almanca derslerine katıldı. Derslerin ardından Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı, Bilim Deney Merkezi ve Sabancı Uzay Evi, Masal Şatosu ve Tarihi Odunpazarı Bölgesi'ni gezen gençler, ESMEK tarafından sürdürülen seramik atölyesine katıldı. Türk Hava Kurumu tarafından havacılık konusunda bilgilendirilen gençler, Hava Müzesi'ni ziyaret ettiler. Kent merkezindeki programın ardından Tepebaşı'na bağlı Kızılinler Mahallesi'nde çiftçilere tarlada yardım eden gençler domates toplayarak, kabak kesti. Ekmek yapımı konusunda Kızılinlerli kadınlarla üretime katılan gençler, köy hayatını yaşayarak deneyimlediler. Franfkurt-Eskişehir kardeşliğinin çok önemli olduğunu ifade eden gençler, bu ilişkiler sayesinde Türk milletinin yaşam tarzını yakından tanıdıklarını belirterek, kısa süre içerisinde de Eskişehirli gençleri Frankfurt'ta misafir edeceklerini ifade ettiler. HM

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
YHT’DE KRİZ ÇÖZÜLDÜ YHT’DE KRİZ ÇÖZÜLDÜ Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Covid-19 tedbirleri nedeniyle a..
Mahmudiye’de büyük heyecan Mahmudiye’de büyük heyecan Osmanlı Ordusunun at ihtiyacını karşılamak üzere 1815 yılında hara kurulan Eskiş..
Günay ilçe turunda Günay ilçe turunda AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, korona virüs karantin..
HABER ARŞİVİ
Yukarı