HABER AKIŞI

Akılcı ilaç kullanımı kitap konusu oldu

 Tarih: 09-08-2019 04:00:00

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge, uygunsuz ilaç kullanımına dikkat çekmek ve sağlık çalışanlarını bilgilendirmek için Aile Hekimliğinde Akılcı İlaç Kullanımı kitabını çıkarttı.

ORGAN BOZUKLUĞU OLUŞTURUYOR

İlk kitapları Eskişehir Aile Hekimleri Derneği yönetiminde yer alan Kemal Nurhan Mani Aile Sağlığı Merkezinde çalışan aile hekimlerine hediye eden Dr. Bilge, uygunsuz ilaç kullanımının son yıllarda dünyada ve ülkemizde önemli sağlık sorunlarına yol açtığını belirtti. Doç Dr. Bilge,  uygunsuz ilaç kullanımının başta karaciğer, böbrek fonksiyon bozuklukları olmak üzere hastane yatışlarına, ilaç dirençlerine, yoğun bakım yatışlarına neden olduğunu söyledi.

TİTİZ BİR ÇALIŞMA YAPILDI

Bilge, "Ülkemizde yurt dışına göre birinci basamağa hasta başvuru oranları daha düşük olmasına rağmen yıllar içinde artacağı öngörülmektedir, buna bağlı olarak reçetelenme oranları da artacaktır. Uzun ve titiz uğraşlar sonucu Akılcı İlaç Kullanımına yönelik olarak hazırlamış olduğumuz bu kitaptaki bilgilerden, birinci basamakta çalışan hekimlerimiz ile birlikte, diş hekimleri, tıp öğrencileri, eczacılar ve sağlık alanında çalışan birçok kesimin faydalanmasını umut ediyor ve eserin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

AİLE HEKİMLERİNE DAĞITILIYOR

Dr. Uğur Bilge, bu kitapta amaçlarının; sağlık çalışanlarının akılcı ilaç kullanım ilkelerini klinikte uygulamalarında, hasta tedavilerinin daha akılcı olarak planlanmasında yol gösterici olmak ve yan etki ve komplikasyonların azaltılmasına olumlu katkı yapmak olduğunu belirtti. Kitaplar tüm Eskişehir’deki aile hekimlerine isimlerine imzalı olarak Türkiye Aile Hekimliği Vakfı (TAHEV) desteğiyle ücretsiz olarak dağıtılacak. 

  GÜNDEM HABERLERİ
Asırlık meslek yok oluyor Asırlık meslek yok oluyor Eskişehir’de 40 yıldır yün yorgancılığı yapan 78 yaşındaki Ekrem Şentorun, bugün..
Odunpazarı’nda esnaf umutlu Odunpazarı’nda esnaf umutlu Eskişehir'in en önemli kültürel miraslarını içerisinde barındıran tarihi Odunpaz..
Maskeli dilenciler sokaklarda Maskeli dilenciler sokaklarda Eskişehir’de vatandaşların yoğun olduğu Sıcak Sular Bölgesi’nde yardım isteyen m..
HABER ARŞİVİ
Yukarı