HABER AKIŞI

22 bin çocuk sürgün kurbanı

 Tarih: 04-11-2019 04:00:00

Eskişehir Karaçay Balkar Kültür ve Dayanışma Derneği, 2 Kasım 1943 Karaçay Sürgünü’nün 76’ncı yılında anma programı düzenledi. Dernek Başkan Yardımcısı Faruk Kaya sürgünde 22 bin çocuğun hayatını kaybettiğini söyledi.

Eskişehir Karaçay Balkar Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu ve dernek üyeleri 2 Kasım 1943 Karaçay Sürgünü’nün 76’ncı yılında anma programı düzenleyerek Odunpazarı Ak Camii’nde mevlid okuttu. Mevlide dernek üyeleri ve çok sayıda kişi katıldı. Yapılan duaların ardından açıklamalarda bulunan dernek Başkan Yardımcısı Faruk Kaya, sürgünün üzerinden 76 yıl geçmesine rağmen acılarının taze olduğunu söyleyerek, “2 Kasım 1943 kara bir gündür. Çünkü bugün Karaçayların özellikle genç erkekleri cephede Almanlara karşı savaşırken geriye kalan bütün Karaçay halkı, beşikteki bebeğinden ölüm döşeğindeki yaşlısına kadar hayvan vagonlarına doldurularak Orta Asya ve Sibirya topraklarına sürgüne gönderildiği gündür. Yol boyunca hayatlarını kaybedenlerin bedenleri yol kenarına atılmış, gömülmelerine dahi izin verilmemiştir. Sürgün esnasında yaklaşık 22 bin çocuk hayatını kaybetmiş, çok daha fazlası ise öksüz ve yetim kalmıştır” ifadelerini kullandı. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER YAŞAM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
HEDEF MİLLİ YHT PROJESİ HEDEF MİLLİ YHT PROJESİ Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ'ı..
Esnaf turist bekliyor Esnaf turist bekliyor Eskişehir’in önemli turizm merkezlerinden biri olan tarihi Odunpazarı Bölgesi es..
Tepebaşı normale hazır Tepebaşı normale hazır Tepebaşı Belediyesi’ne bağlı kreşlerde ve çocuk merkezlerinde görev yapan person..
HABER ARŞİVİ
Yukarı