HABER AKIŞI

2019’DA GELECEĞİZ

 Tarih: 25-12-2017 10:45:37

CHP İl Kongresi’ne katılan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, "2019'da geleceğiz. 18 adayı da alacağız. Nasıl diyorsan, rahmetli Ecevit Kıbrıs'a nasıl gitti ise aynı şekilde gelip alacağız" dedi.

Eskişehir İl Kongresinde konuşan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameye değindi. Parlamentonun devre dışı bırakıldığını iddia eden Kılıçdaroğlu, "Meclis çalışıyor, neden oraya getirmiyorsunuz. Oturalım tartışalım. Kanunsa kanun çıkarıyoruz. Bu sabah yayınlanan kararname ile Danıştaya 16, Yargıtaya 100 hakim tayin ediyorlar. Bütün hakimlere ve savcılara sesleniyorum, yürekli, namuslu gerçek anlamda yargıç kimliği olan hakim ve savcılar, geçmişte FETÖ uygulamasının yargıya nasıl darbe vurduğunun tanığıyız. Namuslu hakimlere sesleniyorum, Yargıtaya seçilecekse yargıç kimliği önce olan tayine asla ses çıkarmayız. Ama falan partiden, falan cemaatten deyip Yargıtaya ve Danıştaya militan hakim tayin ederseniz, karşısına biz çıkacağız. Bütün hakimler, yargıç kimliğini korumalı. Eğer bu ülkede adalet de bozulursa, tuz kokmuştur. Tuzun koktuğu yerde hayat yoktur. Hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur. Yargı bağımsız olduğunda can ve mal güvenliği vardır. Ben hakkımı aramak için nereye gideceğim. Mahkemeye gideceğiz. E mahkeme saraydan talimat alırsa, sizin vatandaş can ve mal güvenliği ne olacak. O nedenle yargının bağımsızlığını, itibarını koruyacak olan hakimlerdir. Buna herkesin özen göstermesi lazım. Gösterilmediği takdirde faturayı Türkiye ödeyecektir. Buna kesinlikle izin vermemek gerekiyor. Bir dönem denirdi ki, 'CHP hep eleştirir, hiç öneri getirmez' derlerdi. Türkiye'de nerede bir sorun varsa, çözüm adresi CHP'dir. Düne kadar akıllarına gelmeyen dünya kadar sorunu önlerine koyduk" diye konuştu.

"TAŞERONLARIN SESİ BİZ OLDUK"

Taşeronların haklarının verilmesi hakkında konuşmasını sürdüren Kılıçdaroğlu, konuyla ilgili şunları söyledi: "Akıllarına taşeron işçileri de gelmezdi. Taşeron işçilerin haklarına kim sahip çıktı? Biz çıktık. Neyi, nasıl yapacağımızı da söyledik. Onlara her türlü hakkı vereceğimizi söyledik. Normal bir işçiden ayrı tutulamayacaklarını söyledik. İlk dillendiren partiyiz. Bugün o noktaya geldiler. Bugün taşeron işçilere hak veren kanun hükmünde kararnameyi çıkardılar. İktidar partisinin bizim bulunduğumuz noktaya gelmesi bizi memnun eder. Buradan bütün taşeron işçi kardeşlerimize sesleniyorum, sen yıllardır konuşamıyordun. Hak, hukuk diyemiyordun. Senin sesin biz olduk. Eksiklikler var, tamamlanması için mücadele vereceğiz. İşimiz bitmedi. Muhtarların sorunlarını da çözeceğiz. Orman köylülerin sorunları var. Bunu çözeceğiz. Emeklilerin sorunları var. İki maaş ikramiyemiz hala gönlümüzde duruyor. Emekliler iki maaş ikramiye bizim namus borcumuz. Asgari ücret, akıllarına bile gelmezdi”

NET 2 BİN LİRA OLMALI

Asgari ücretle ilgili de konuşan Kılıçdaroğlu, “Asgari ücret net bin 500 lira olacak dedik. 'Nereden bulacaksın bu parayı' dediler. Türkiye'de para var da başka yere harcıyorsunuz. Cebinizi dolduruyorsunuz, işçiye vermiyorsunuz. Oturdular onlar da seçim bildirgesine 'Bizde asgari ücreti arttıracağız' dediler. Buradan söylüyorum, 2018 yılında asgari ücret net 2 bin lira olmalı. Büyük ihtimal 'Parayı nereden bulacağız' diyecekler. Para var kardeşim para var. CHP'li belediyeler asgari ücreti net bin 500 lira olarak uyguluyorsa, sen koskoca devletsin sen nasıl yapamıyorsun. Ödemeyeceksen, bir geçinin bakalım aylık 2 bin lira. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçinsin, Başbakan Binali Yıldırım ve bakanlar da geçinsin. 2 bin lira geçinsin derken, uçak ve makam araçlarından vazgeçmesinler. 2 bin lira bir mutfak nasıl geçinir ona baksınlar." İfadelerine yer verdi.

ADALAR İŞGAL ALTINDA

"18 adamız Yunanistan tarafından işgal edilmiş durumda" iddiasında bulunan Kılıçdaroğlu, "Yunan bayrağı var. Hiçbir sözleşmede oranın Yunanistan'a ait bir belge yok. Beyefendi de biz milliyetçiyiz diye geziyor. 18 ada ile tık yok. Bugün bekledim. Gene tık yok. Yunanistan Savunma Bakanı bana cevap veriyor gel de al diye. Hükümetten gene tık yok. 2019'da geleceğiz. 18 adayı da alacağız. Nasıl diyorsan, rahmetli Ecevit Kıbrıs'a nasıl gitti ise aynı şekilde gelip alacağız. Milliyetçi, milliyetçiyim diye gezenlerin alakası yok. Bu ülkede gerçek milliyetçi arıyorsan, bize bakacaksın" ifadelerini kullandı. HM

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SİYASET HABERLERİ
  SİYASET HABERLERİ
Çalışkan’dan Seyitgazi çıkarması Çalışkan’dan Seyitgazi çıkarması AK Parti İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan ve yönetim kurulu üyeleri Seyitgazi’de bi..
15 belediyeye talibiz 15 belediyeye talibiz AK Parti Eskişehir İl Başkanı Av. Zihni Çalışkan, Sarıcakaya İlçe Belediye Başka..
HABER ARŞİVİ
Yukarı