HABER AKIŞI

15 yıl sonra YENİDEN!

 Tarih: 27-02-2020 17:54:43
Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Kızılinler-Eşenkara Kür Merkezi Projesi ile ilgili konunun uzmanları ve bilim insanları ile bir araya geldi.

Eşenkara Kür Merkezi Projesini anlatan Başkan Kurt, uzmanlar ve bilim insanlarından proje hakkındaki değerlendirme ve önerileri dinledi. Söz konusu projenin Eskişehir’de çok uzun yıllardır tartışılan, çalışmaları başlatılan ancak sonuçlandırılmayan bir proje olduğunu dikkat çeken Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Odunpazarı İlçesi sınırlarında bulunan Eşenkara Köyü merkez alınarak bir çalışma yapmak istediklerini vurguladı. Katılımcı belediyecilik anlayışını benimseyen Odunpazarı Belediyesi, bilim insanları ve uzmanlar ile bir araya gelmeye devam ediyor. Odunpazarı Belediyesi son olarak Eşenkara Kür Merkezi için vizyon toplantısı düzenledi. Toplantıya Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yanı sıra İzmir Jeotermal A.Ş Genel Müdürü Sinan Arslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Afyon Jeotermal Turizm ve Ticaret A.Ş Genel Müdürlüğü (AFJET), Eskişehir Valiliği Yatırım İzleme Koordinasyon Başkanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Anadolu, Eskişehir Osmangazi ve Eskişehir Teknik Üniversiteleri Mimarlık, Turizm ve Tıp Fakültesi’nden akademisyenler, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi (FİZYOMER) ile Enerji Kentler Birliği’nden yetkililer katıldı.  Odunpazarı Belediyesi proje kapsamında,  mülkiyeti hazineye ait, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tasarrufunda olan yaklaşık 35 bin m2 büyüklüğündeki, termal kür merkezi olarak planlı bölgenin fizibilite çalışmasını yapacak. Bu fizibilite çalışmasıyla termal kür merkezi ile birlikte bölgede yer alan termal turizm alanlarının da yerli, yabancı yatırımcılara tahsisine ilişkin sürecin hızlanması amaçlanıyor. Gerçekleştirilen vizyon toplantısı ile sağlık, teknik, mimari konularındaki uzmanlar tarafından oluşturulan ortak akıl benzeri bir süreçle fizibilite çalışmalarının desteklenmesi hedefleniyor.  Toplantının moderatörlüğünü İzmir Jeotermal A.Ş Genel Müdürü Sinan Arslan yaptı. Odunpazarı Belediyesi Eşenkara Kür Merkezi Proje Sorumlusu Çağrı Yıldırım’ın sunumu ile başlayan toplantıda, katılımcılar tek tek söz alarak değerlendirmelerde ve önerilerde bulundu. Toplantıda konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, söz konusu projenin Eskişehir’de çok uzun yıllardır tartışılan, çalışmaları başlatılan ancak sonuçlandırılmayan bir proje olduğunu söyledi. Projenin 2006 yılında Kızılinler Projesi adı altında başlatıldığını vurgulayan Başkan Kurt, projenin bir türlü hedefine ulaşamadığına dikkat çekti. Kurt, “Sadece 15 yıldır ortada kalmış bir projeyi canlandırmak istiyoruz. Bakanlığın projesi. Kültür ve Turizm Bakanlığı teşvik kapsamı içine almış. Sağlık Bakanlığı destekleme kararı almış, ama hiçbir hamle yapılmamış. Belki günü kurtarmak için belki de o anda bir takım gelişmeler olsun diye bir şeyler yapılmış. Somut ve işe yarar bir adım atmak istiyoruz. Biz, devlette devamlılığın esas olduğuna inanarak çalışıyoruz. Benden önceki belediye başkanının ESOPYA adında bir projesi vardı. O da sadece kağıt üzerinde kalmış bir proje idi. Biz, daha somut bir adım olsun istiyoruz” diye konuştu.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
18 NOKTADA SIKI KONTROL 18 NOKTADA SIKI KONTROL Vali Özdemir Çakacak, Korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında kenttin giri..
Umreciler sevinçli Umreciler sevinçli Eskişehir’de umreden döndükten sonra karantina altına alınan vatandaşlar, 14 gün..
250 milyonluk müjde 250 milyonluk müjde AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, ‘’Şeker Pancarı Üreti..
Sağlıkçıların yanındayız Sağlıkçıların yanındayız İl Sağlık Müdürü Bilge’yi ziyaret eden Başkan Nadir Küpeli, “Sağlık çalışanlarım..
HABER ARŞİVİ
Yukarı