HABER AKIŞI

100 yıl önce gelinlerin hayaliydi

 Tarih: 16-03-2018 11:37:04
  HABER VİDEOSU
Maraş işi tekniği ile işlenen ve tahmini süresi bir asır olduğu düşünülen tarihi gelinlik, Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü'nde bulunan müzede sergileniyor.

Anadolu'nun gelenek ve görenekleri arasında önemli yer tutan, özellikle genç kızların hayallerini süsleyen gelinlik geleneği çok eski tarihlere kadar dayanıyor. 100 yıl önce Maraş işi tekniği ile işlenen bir gelinlik de günümüze kadar orijinal hali hiç bozulmadan ulaşmış durumda. Günümüze kadar ulaşan ve ender bulunan tarihi gelinlik, Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü içerisindeki müzede sergileniyor. Konuyla ilgili Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü Müdiresi Durna Gülşen, Maraş işi tekniğinin sergilenen asırlık gelinlikte hayat bulduğunu söyledi. Müdire Gülşen, konuşmasının devamında, "Gelinlik okulumuza sanatseverler tarafından hediye edildi. Tahmini süresi 100 yıl diye düşünüyoruz. Çünkü kumaşın dokusunu incelediğimizde anladık. Şu an müzemizde sergilenmekte. Gelen, gezen konuklarımıza göstermekteyiz. Maraş işi tekniği ile yapılmış bir gelinlik. Eskiden böyle el emeği, göz nuru eserler gelin olacak kızımızın gelin olmadan evvel yapıp, hazırladığı ve giydiği kıyafetlermiş. Tek tek, ilmek sayarak, ip sayarak, iğne ile kuyu kazarcasına çok zorlu ve meşakkatli el sanatlarımızdan olan Maraş işi tekniği, hakikaten bu güzel gelinlikte hayat bulmuş" diye konuştu. 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER YAŞAM HABERLERİ
  GÜNDEM HABERLERİ
Gençlerin yanındayız Gençlerin yanındayız Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Haluk Dursun, "Türk kültürünün..
Tepebaşı’nın gururu Tepebaşı’nın gururu Tepebaşı Belediyesi ‘İki Elin Sesi Var’ Çocuk Senfoni Orkestrası, Türkiye Sağlık..
TBMM’de yasak siyanı TBMM’de yasak siyanı CHP Milletvekili Utku Çakırözer Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Binali Yıld..
Hastalara manevi terapi Hastalara manevi terapi Eskişehir Devlet Hastanesi’nde hastalara ve hasta yakınlarına manevi destek veri..
  SİYASET HABERLERİ
BELEDİYELERİ KAZANACAĞIZ BELEDİYELERİ KAZANACAĞIZ AK Parti Genel Başkan Vekili İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Esk..
Kurtulmuş’un programı belli oldu Kurtulmuş’un programı belli oldu Bir dizi programa katılmak üzere Eskişehir'e gelecek olan AK Parti Genel Başkan ..
Seçime her zaman hazırız Seçime her zaman hazırız AK Parti Nevşehir Milletvekili, Yerel Yönetimler Başkanlığı Eskişehir Koordinatö..
HABER ARŞİVİ
Yukarı